Srdečně vás zveme na školní dvůr, kde krátce před 11. hodinou zahájíme mezigenerační festival školních kapel. Pod přesným programem naleznete i krátké medailonky našich hlavních vystupujících.

JIŘÍ KŘÍPAČ (absolvent 1962), trubka – sólo

Jazzu propadl asi v 16 letech, když dostal od tety dvě staré fošny s Graeme Bellem a jeho Australian Jazz Band. Tyto písně hraje dodnes, a po příjezdu do Austrálie se mu podařilo se s Mistrem G. Bellem spřátelit. Ze slavných jmen si nejvíce oblíbil Louise Armstronga a Django Reinhardta. Během studia na Křenové nelenil a spolu s Petrem Kořínkem sestavili studentskou kapelu Dixie. Ve své hudební kariéře pokračoval i během vojny, kde hrál také v jazzové skupině a v kabaretu Jonas a Tingl-tangl.

HUDEBNÍ SKUPINA SLAVIA CLUB (absolvent Jan Klimeš – altový saxofon, abs. 1957)

Studentská kapela Slavia club byla jednou z prvních, která v Brně a okolí hrála tehdy „dekadentní hudební styl“, rock´n´roll. Aktivně fungovala v letech 1956 až 1961, kdy většina jejích členů nastoupila do vojenské služby. Kapela obnovila svou činnost teprve před rokem, nyní zkouší a hraje v obnovené vícegenerační šestičlenné sestavě v čele s původním kytaristou, kapelníkem Stanislavem Smějou.

KALUŽ

Skupina Kaluž vznikla u školního oběda 31. března 2009 pod jménem The Awesomes. Její sestava se postupně ustálila na šešti členech, kteří zvládli během tří let působení nacvičit nejen šlágry obskurních českých kapel, ale i šest až osm původních skladeb. Koncerty Kaluže se vyznačovaly kombinací nadšení, řemeslného neumětelství a undergroundového zvuku, kterému dominoval akordeon s klavírem. Kapela zůstává v paměti svých fanoušků zejména díky svižnému punkovému hitu Peterka, který líčí osud gymnazisty sužovaného pubertálními emocemi. Ve zmenšené sestavě na Dni absolventů Kaluž zavzpomíná na své nesmělé začátky i písně z doby největší slávy, kdy se jí podařilo zaplnit brněnský klub Desert.

SIMPLYFIGHT

Rocková energie a čistá radost z hraní. To je brněnská parta SimplyFight spojující ve své autorské tvorbě nespojitelné. SimplyFight tvoří v současné době trio Marků: Tomáš Marek, Dan Marek a Vojta Marek. I když se to tak může zdát, tak se nejedná o čistě rodinný podnik. Tomáš a Vojta jsou absolventy gymnázia Křenová a některé songy z repertoáru SimplyFight vznikly přímo na půdě této školy.

ÚstaF-voiceband.cz

je amatérským divadelním souborem, jehož historie se píše od října roku 1997. Od svého počátku se věnuje divadlu poezie a zejména „voicebandovému tvůrčímu postupu“. V historii souboru se vystřídalo mnoho členů, v jeho čele však po celou dobu stojí současný profesor gymnázia Zdeněk Šturma jako režisér a dramaturg v jedné osobě.